Jaký je nejlepší dárek pro maminku?

Hledáte nejlepší dárek pro maminku? Má vaše svátek, narozeniny nebo jiné výročí, ke kterému jí chcete udělat radost zajímavým, originálním a prospěšným dárkem? Pak pozorně čtěte, dáme vám pár tipů na ty nejlepší dárky pro vaši mámu.

Najít vhodný dárek pro maminku není žádná legrace. Určitě jí chcete udělat radost a zároveň nechcete riskovat, že koupíte nějakou hloupost, která zůstane ležet v šuplíku. Naše originální dárkové balíčky nabízí něco, co užije opravdu každá máma.

Dárek pro maminku
Dárek pro maminku

NEJLEPŠÍ DÁREK PRO MAMINKU

Vyzkoušejte třeba dárek PRO VĚČNÉ ZDRAVÍ A MLÁDÍ. 

Vaší mámě se bude určitě líbit. Dárkový koš PRO VĚČNÉ ZDRAVÍ A MLÁDÍ obsahuje vše, co podporuje zdraví a mládí. Antioxidanty, CLA konjugovanou kyselinu linolovou, kloubní výživu, koenzym Q10, multivitaminy s minerály, omega 3 mastnou kyselinu (rybí olej), vápník, hořčík, zinek, vitamin E se selenem, extra porci vitaminu C, hořčík s vitaminem D a vitamin B12. Máte-li na dárek dostatek prostředků, můžete vyzkoužet mámě koupit i XL variantu koše – Dárkový koš PRO VĚČNÉ ZDRAVÍ A MLÁDÍ XL.

Jaký je nejlepší dárek k narozeninám pro někoho, koho máte rádi?

Má někdo z vašich blízkých narozeniny, svátek nebo mu prostě chcete udělat jenom radost? Ty tam jsou už doby, kdy se dávaly dárkové koše plné tučného salámu, bonbónů a paštik. Dnes jsou trendy zdravé a funkční potraviny a potravinové doplňky. K narozeninám tak můžete dát příteli, přítelkyni, rodičům nebo babičce a dědečkovi dárkový koš 3 měsíce zdraví a prevence.

Dárkový koš 3 MĚSÍC ZDRAVÍ A PREVENCE obsahuje mix vitamínů, minerálů a dalších suplementů (doplňků) výživy, co se doporučuje konzumovat všem pravidelně. V tomto koši najdete vše potřebné pro vaše tělo na 3 měsíc užívání. Dárkový koš obsahuje koenzym Q10, multivitaminy s minerály, omega 3 mastnou kyselinu (rybí olej), trojkombinaci vápníku, hořčíku a zinku, extra porci vitaminu C, hořčík s vitaminem D a B-komplex s vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12).

Originální dárkový koš (box) FITBO je balený do luxusního dárkového papíru, obsahuje informace a návody, jak konkrétní produkty konzumovat.

Nevybrali jste si? Nevadí, zkuste se podívat na další varianty originálních dárkových košů, třeba pro babičku a dědečka, pro nabrání svalové hmoty, nebo pro posílení imunity.

DÁRKOVÝ KOŠ 3 MĚSÍCE ZDRAVÍ A PREVENCE
Dárkový koš 3 MĚSÍCE ZDRAVÍ A PREVENCE obsahuje mix vitamínů, minerálů a dalších suplementů (doplňků) výživy, co se doporučuje konzumovat všem pravidelně.

 

Jak zhubnout?

Nevíte jak zhubnout? Hubnutí je až překvapivě snadné. Na internetu i v literatuře existuje celá řada zaručených rad, návodů a diet, jak zhubnout, jak shodit přebytečná kila. Mnozí lidé, kteří chtějí zhubnout se uchylují k různým metodám, které mohou fungovat krátkodobě, mohou způsobovat tzv. jojo efekt, mohou vážným způsobem poškodit zdraví. Přitom metoda, jak shodit a zhubnout je velmi jednoduchá, téměř triviální.

2 základní podmínky, které zaručí dlouhodobé snížení váhy jsou:

1. energetický příjem musí být nižší než energetický výdej!

2. pevná vůle, která zajistí dodržování pravidla číslo 1

Jinak řečeno, z jídla, které během dne zkonzumujete, musíte přijmout méně kalorií (kcal, kJ) než v průběhu dne spálíte (kalorie splujete nejenom náročnou fyzickou aktivitou, ale i dýcháním, funkcí vašeho těla). Dodržíte-li toto základní pravidlo, půjde vaše váha pozvolna dolů. Doporučuji, abyste energetický příjem snižovali obezřetně, ne radikálně. Jezte pestrou stravu, ovoce, zeleninu, pokrmy obsahující dostatek bílkovin (proteinů).

Jednoduchý příklad, jak dlouhodobě hubnout a udržet si váhu:

  • Za den přijmete potraviny s energetickou hodnotou 2000 kcal
  • Za den spálíte energii o celkovém množství 2500 kcal (zvýšenou fyzickou aktivitou – chůze, běh, plavání, kolo, posilovna, aerobní cvičení…)
  • Dlouhodobý deficit mezi energetickým příjmem a výdejem způsobí úbytek tělesné hmotnosti, díky nedrastické dietě to bude úbytek především z tukových zásob, nikoliv úbytek způsobený ztrátou svalové hmoty

Důležité je vytrvat, nenaletět na jakékoliv nesmyslné diety a používat v životě zdravý selský rozum.

Jaké jsou pozitivní a negativní stránky globalizace?

Porovnáváme-li pozitivní s negativními stránkami globalizace, jistě nám pomůže rychlá analýza silných a slabých stránek.

Silné stránky Slabé stránky
+ rozvoj technologií+ rychlost toku informací+ odpadá část transakčních nákladů

+ odstraňuje administrativní náklady (volný trh)

+ široká nabídka produktů a služeb

+ rostoucí kvalita v důsledku konkurenčního boje

+ možnost exportu pro domácí firmy

+ možnost cestování

+ rozvojové programy silných ekonomik

– ztráta národní identity- stírání kulturních tradic- uniformita bez respektování lokálního prostředí

– ohrožení domácích výrobců importéry

 

Příležitosti Hrozby
+ mezinárodní ekonomická solidarita+ rozvoj obchodu a turismu  – vzájemná závislost a propojenost ekonomik- centralizace a zároveň polarizace bohatství a chudoby- celosvětový terorismus

– celosvětový extremismus

– střety náboženských a kulturních filosofií

– boj o zdroje nerostného bohatství

– přelévání válečných konfliktů do jiných teritori

Globalizace nás všudypřítomně obklopuje a ovlivňuje naše nákupní chování a každodenní život. Má řadu pozitiv i negativ, je ale těžké říci, které vlastnosti převažují. Globální vlivy dnes pociťujeme podstatně více, neboť nikdy v minulosti nebylo tak jednoduché vyměňovat si informaci, kapitál, produkty, služby atd. Mezi nejvíce ovlivňované oblasti globalizací patří kultura a ekonomika.

Je pravděpodobné, že globální vlivy jednoho dne pominou. Jednoho dne bude Země zcela homogenní. Vzájemné působení kultur, ekonomik, náboženství a filosofií vykrystalizuje buď do vzájemné tolerance nebo do nových směrů, se kterými se ztotožní většina obyvatel modré planety.

Jaké jsou největší hrozby globalizace?

I přes řadu výhod vzájemně propojených světů můžeme pozorovat řadu palčivých problémů, které souvisí s dnešním globálním světem.

Zdravotní hrozby

Není žádným problémem navštívit téměř všechny exotické země planety. Od deštných pralesů, přes nekonečně modré oceány až po neprozkoumané a vyprahlé pouště. Exotika nám však kromě nevšedních zážitků může také přivodit značné zdravotní problémy, které obvykle zjistíme až po návratu z dovolené. V dnešní době se objevují nemoci, o kterých jsme si již dávno mysleli, že neexistují. V poslední době můžeme být svědky znovuzrození černého kašle, lavinového šíření žloutenky a dalších infekčních nemocí.

Ekonomické hrozby

Propojením světových ekonomik, finančního a investičního sektoru může dojít, v poslední době se tomu tak opravdu stalo, k zhroucení či vážnému narušení do té doby bezchybně fungujícího systému. Tento pád má pak dopad na ekonomiku řady dalších zemí (na-li celého světa) právě díky vzájemné finanční propojenosti.

Kulturní hrozby

Jedná se především o stírání národní identity, implementace cizích kultur do po staletí neměnných dogmat.

Teroristické hrozby

Extrémistické skupiny se brání tlaku globalizace (zejména západních kultur) útoky na civilisty na jejich vlastních územích. Cílem je vyvolat strach místních obyvatel a zvýšit tak tlak na veřejné mínění.

Nerostné bohatství a suroviny

Neúroda plodin v Austrálii vyvolá zvýšení ceny např. u nás. Vzájemná propojenost  ekonomik, kdy firmy mohou poptávat zboží po celé planetě, hýbe cenou vzájemným působením celosvětové poptávky a nabídky. Zvýšení ekonomické úrovně Číny a Indie povede ke zvýšení spotřeby ropy a růstu její ceny na světových trzích.

Jaké jsou náklady spojené s kouřením?

Náklady na kouření jsou z pohledu zdraví značně vysoké. Postiženy jsou především vrstvy s nejnižšími příjmy. V současné době v našem státě byla překročena hranice 10% nezaměstnanosti, z nichž nejméně 40% kouří. Absolutně je to asi 200 tisíc osob, které (při ceně nejlacinějších cigaret 39,- Kč a spotřebě 20 cigaret za den) společně prokouří ročně 2,8 miliardy Kč.

Medián denně vykouřených cigaret kuřákem v ČR je 27 kusů. Ročně tedy vykouří průměrný kuřák 490 krabiček cigaret, za které při ceně 39,- Kč zaplatí 19 tisíc Kč, tedy více než jeden průměrný měsíční plat v roce 2003.

Jaké jsou rozdíly kouření v populaci?

Zatímco v posledních deseti letech v některých skupinách podíl kuřáků poklesl, obecně se tak nestalo. U vysokoškolsky vzdělaných osob prevalence kouření dosahuje 27%, u manuálně pracujících je to 38%. Vyšší podíl kuřáků u manuálně pracujících má za následek vyšší frekvenci nádorových a kardiovaskulárních nemocí. V pracovním prostředí manuálních pracovníků se vyskytují častěji další rizikové faktory, které nepříznivé vlivy kouření potencují: prach, oxid uhelnatý, polycyklické aromatické uhlovodíky, rozpustidla, chemické kacerogeny aj.

Jaké je riziko pasivního kouření?

V ČR je kolem 60-80% dětí předškolního a školního věku exponováno pasivnímu kouření pobytem v bytech s kouřícími rodiči. V případě, že kouří matka, jsou u všech dětí zjistitelné koncentrace kotininu v moči, který je metabolickým produktem nikotinu.

Pasivní kouření, i při malé a krátkodobé expozici, může způsobit onemocnění. Osoby s astmatem jsou náchylné k astmatickému záchvatu při pobytu v zakouřeném prostředí. Děti jsou citlivé spíše než dospělé osoby a pasivní kouření zejména pro ně představuje velmi vysoké riziko. V letech 1996-97 bylo zjištěno, že 48% astmatických dětí je u nás exponováno pasivnímu kouření.

Děti žen, které kouřily během těhotenství, rodí plod s nižší porodní váhou v průměru o 250 g a poškozují tím budoucí fyzický i duševní vývoj svého dítěte. Děti, jejichž jeden rodič nebo oba rodiče jsou kuřáky, jsou častěji léčeny pro plicní onemocnění, mají častěji záněty středouší a bronchiální astma ve srovnání s dětmi rodičů nekuřáků. Čtvrtina až polovina úmrtí dětí na syndrom náhlého úmrtí dítěte má příčinu v kouření matky.

Jaké je zdravotní riziko kouření?

Většině lidí je známo, že kouření škodí zdraví. Je příčinou srdečně-cévních nemocí a nádorového bujení a může způsobit četné fatální příhody i chronická onemocnění.

Nebezpečí plynoucí z kouření jsou jasná:

  • polovina těch kteří kouří, zemře v důsledku své závislosti na tabáku, čtvrtina zemře před dosažením 69 roku života a pouze další čtvrtina ve vyšším věku, tedy po dosažení očekávané střední délky života, tj. 72 let u mužů a 78 let u žen,
  • ti, kteří pravidelně kouřili a zemřeli na nemoc z kouření, ztratili ve srovnání s nekuřáky 16 let svého života,
  • riziko tisíce dnes žijících dvacetiletých lidí je takové, že jeden bude zavražděn, šest zemře při dopravní nehodě, ale 250 zemře ve středním a dalších 250 ve vyšším věku na nemoc z kouření,
  • kouření je příčinou 90% onemocnění rakovinou plic
  • kouření je příčinou 30% všech nádorových onemocnění. Kromě rakoviny plic je to např. rakovina ústní dutiny, hrtanu, hltanu, jícnu, močového měchýře, ledvin, žaludku a pankreatu,
  • kouření je příčinou zhruba každého pátého úmrtí na kardiovaskulární onemocnění[1],
  • náklady na léčbu nemoci z kouření jsou značně vysoké a dosahují ročně kolem 20 miliard[2] Kč.

[1] V České republice to ročně představuje 15 000 úmrtí.

[2] V této částce jsou zahrnuty náklady spojené s častými návštěvami lékaře, častá pracovní neschopnost, nižší produktivita práce, náklady na léčbu medikamentosní a operační a nepřímé náklady jako ztráta živitele rodiny, pokles životního standardu apod.

Jak se v ČR kouří v porovnání se zbytkem světa?

V porovnání s jinými státy je podíl kuřáků v České republice stále vysoký a roční spotřebou cigaret na osobu se řadíme mezi prvních pět států v Evropě, mezi Polsko, Maďarsko a Rusko. V roce 1985 byla spotřeba na osobu a rok 1877 cigaret, v roce 1996 2165 cigaret[1].

Země jako Norsko, Finsko a Island dosáhly v posledních desetiletích nevídaného úspěch ve snižování kuřáctví. V těchto zemích existuje zákaz reklamy na tabákové výrobky, což vedlo ke snížení podílu kuřáků i spotřeby tabáku. Prevalence dospělých kuřáků byla např. ve Finsku v roce 1996 22%. V dospělé populaci nad 15 let v ČR je prevalence kuřáctví 39 %.

Podíl kuřáků je v České republice výrazně vyšší než ve skandinávských zemích. Právě zkušenosti z těchto zemí by měly pomoci snížit podíl kouřících i v našem regionu.

[1] Údaje podle Statistické ročenky z roku 1996.