Rubriky
Internet

Co je epidemie digitální chřipky?

Viry a jejich psaní obklopuje hustá mystická mlha. Ve skutečnosti však ve virech žádné tajemství není. Téměř každý, kdo se jen trochu orientuje v programování, dokáže nějaký napsat a nebude na to potřebovat ani moc času.

Virus je, prostě řečeno, krátký program, který vašemu počítači nařizuje udělat něco, co vy nechcete. Tento prográmek může být naprosto neškodný, vloží vám třeba do zprávy o stavu vašeho resortu nesmyslnou hlášku ze South Parku. Může ale napáchat i osudné škody a třeba vám vymazat hard disk nebo nainstalovat program, díky němuž může s vaším systémem operovat někdo jiný.

Jedním definujícím rysem viru je, že vytváří kopie sebe sama. A stejně jako se biologický vir množí a napadá vaše orgány, kopíruje se digitální virus do vašich programů, dokumentů nebo systémových souborů, až vám zamoří celý počítač. Když se virus dostane do těchto souborů, může se spustit, a to buď jako reakce na nějakou určitou akci, například spuštění Wordu nebo zmáčknutí Ctrl P, nebo kdykoliv bez určitého předchozího podnětu. Jedna část viru Melissa se aktivovala vždy, když se čas shodl s aktuálním datumem. Takže třeba 10. dubna se ve 4:10 na obrazovce objevila hláška ze seriálu Simpsonovi.

75 procent virů představují tzv. makroviry tedy ty naprogramované v makrojazyku protože je lehké je napsat a šířit. (O typech virů se toho více dovíte na webovské stránce www.pcworld.com/how_it_works/viruses.)

Některé z těchto charakteristik platí i pro dva další typy zákeřných programů worm a Trojan horse (trojský kůň). Ty mají s viry některé společné charakteristiky, označení viry se pro ně však nepoužívá. Worm se množí stejně jako virus, ale nemění soubory ani neničí data. Místo toho slídí po síti, shromažďuje adresy dalších systémů připojených k síti a kopíruje se z jednoho počítače na druhý, takže časem zahltí celou síť.

Trojský kůň se na rozdíl od virů a wormů nemnoží. Jde o záškodnický program, který se tváří jako něco užitečného, například šetřič obrazovky nebo šachová hra. Když si ho nahrajete na počítač, odebírá vám z počítače informace a ty pak umožní někomu cizímu ovládat váš systém na dálku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..