Rubriky
Internet

Co je počítačový virus trojský kůň?

Odborníci očekávají nárůst počtu trojských koní využívajících rafinované metody, aby se dostali do systému „oběti“ například kombinace virus/trojský kůň, která se tváří jako elektronická pozvánka nebo pozdrav. Kliknete v e-mailu na hypertextový odkaz a dostanete se na webovou stránku, kde zákeřný program navede váš systém, aby potichoučku odesílal vaše soubory na nějakou vzdálenou internetovou stránku. Odborníci dále hovoří o vzniku virů pro linuxové operační systémy; rozšiřuje se totiž jejich uživatelská základna, což pro tvůrce virů zvyšuje atraktivitu této oblasti.

V září se objevil také první virus pro handheldy jmenuje se Phage a soustřeďuje se na operační systémy Palm. Phage se zatím moc nerozšířil, ale napadá a ničí všechny aplikace na palmtopech. Uživatel si může nakazit svůj palmtop např. když sdílí aplikace při synchronizaci. Moritz ze Symantecu do budoucnosti prorokuje více útoků právě na palmtopy. „Jde o víceméně nechráněnou oblast a já jsem si jist, že viry zaútočí i tady.“ Výrobci antivirů už vyvinuli programy, které palmtopy před těmito zákeřnými programy střeží.

Zatímco jednotliví uživatelé i společnosti čelí stále větším rizikům, jež mají na svědomí viry, největší hrozba, jak říkají odborníci, spočívá v možnosti, že budou podobné zákeřné programy použity v rámci kyber-terorismu. „Vladimír Žirinovský (vůdce ruské ultranacionalistické Liberálně demokratické strany) veřejně prohlásil, že by jednotlivé země měly srazit Západ na kolena s pomocí útočného viru ne-bo trojského koně,“ říká Moritz. „Abych byl upřímný, překvapuje mě, že se takové věci nedějí již dnes. Je dost pravděpodobné, že právě zde vyvstává další velká hrozba zbraně hromadného ničení, založené na počítačových a internetových technologiích.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..