Rubriky
Marketing

Co je propagace, jako součást marketingového mixu?

Smyslem propagace je informovat o výrobku, jeho vlastnostech, ceně, dostupnosti, kvalitě a přesvědčit potencionální zákazníky, že právě tento výrobek je pro ně to nejlepší. Taktiky propagace mají mnoho forem – prostřednictvím reklam v informačních médiích (televize, rozhlas, noviny a časopisy), umisťování billboardů, reklam v místě prodeje, cenová zvýhodnění, spotřebitelské soutěže. Na propagaci se podílí i publicita, tedy zveřejnění hodnocení firmy nezávislými subjekty a vztah firmy k veřejnosti (public relations). Propagační funkci plní i prodejci, kteří osobně zprostředkovávají prodej.[1]

Mezi základní činnosti, nazývané též Marketingový komunikační mix, které se používají v rámci propagace, patří:

  • , což je neosobní (není zde přímý styk se zákazníkem), placená forma prezentace výrobků, nejenom v hromadných sdělovacích prostředcích. Její výhodou je hlavně masový kontakt se zákazníkem, protože najednou se s ní seznámí velký okruh lidí, a nevýhodou je vysoká cena.
  • Osobní prodej je charakterizován pružností, rychlou reakcí na požadavky zákazníka, jeho osobním sykem s obchodním zástupcem, který může velmi účinně využívat psychologických metod nátlaku na zákazníka.
  • Publicita (public relations) představuje snahu společnosti v budování pozitivních vztahů veřejnosti k firmě, vytváření dobrého instituciálního image a snaha o minimalizaci následků nepříznivých událostí atd.
  • Podpora prodeje je poskytování různých slev, organizace soutěží, poskytování nějaké maličkosti, jestliže si zákazník koupí základní výrobek. Obecně se dá říci, že je to krátkodobá pobídka sloužící k podpoře prodeje produktu.

Je pochopitelné, že publikační činnost ve veřejné instituci nemůže být podporována vysokými částkami určenými na propagaci. Z toho důvodu je nutné velmi citlivě vážit , jakým způsobem bude komunikační mix „namíchán“, jaké druhy propagace se zvolí, v jaké míře a rozsahu.

[1] PREISLEROVÁ, D.: Ekonomika,, str. 94

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..