Rubriky
Internet

Co je to virus?

Virus je program, který má škodit. Například první generace virů škodila tím, že se z ničeho nic aktivovala a něco se zobrazilo na monitoru. Například vir Ambulance, škodil tím že na monitoru zobrazila sanita jak houká a jede přes obrazovku (tyto viry se dnes již moc často nevyskytují). Viry jsou dnes, jsou na takové technické úrovni, že formátují pevné disky, kradou data uživatelům a posílají je přes bůh ví kam, obcházejí různé rezidentní ochrany antivirových programů, takže se obtížně hledají a ničí atd.

Středa, 3. května 2000.

Z rodného počítače v Manile na Filipínách se tiše ale bleskurychle přes počítačové terminály Asie, Evropy a Spojených států šíří do světa nový vir. Svojí cestičkou z optických vláken proběhne přes kontinenty dřív, než stačíte říct: „Přišel ti mail“, uhnízdí se v mail-boxech a čeká až dostane šanci svou lásku šířit dál. Během jedné hodiny po vypuštění se už lidé v Londýně radují v domnění, že na ně jejich lásky myslí a netrvá dlouho a tento e-mail zamoří Dolní sněmovnu britského Parlamentu, pak je na řadě Pentagon, automobilová společnost Ford a spousty dalších dot.com start-upů v San Franciscu.

Nový virus Love se vydal do světa a pořádně se činí. Virus Love, známý také jako LoveLetter, se šířil mnohem rychleji a agresivněji než všechny elektronické viry předtím, a podle zjištění výzkumné společnosti Computer Economics se dostal na 55 milionů počítačů (z nichž se nakazilo asi 2,5 až 3 miliony) a způsobil škody za 8,7 miliardy amerických dolarů. Pro srovnání, Melissa nejrychleji se šířící virus před LoveLetter napadl v březnu roku 1999 na 250 000 počítačů. Člověka to ohromí, když si uvědomí, že u počítačových virů roste jak rychlost, tak počet napadených počítačů.

V roce 1993 bylo na světě 3 200 známých virů. Dnes jich existuje více než 40 000 i když se aktivně šíří jen 200 až 300 z nich. Každodenně se objeví až 12 nových virů a každá generace je navíc zákeřnější, než byla ta předešlá.

Kdysi potřebovaly viry na rozšíření celé měsíce nebo dokonce roky, nyní však díky e-mailu dokážou celou zeměkouli obletět během několika minut. A vzhledem k homogenitě počítačového světa (Microsoft Windows, Word a Outlook najdete všude) navíc není pro viry problémem vrhnout se najednou na miliony počítačů.

Odborníci však tvrdí, že jsme ještě zdaleka nezažili to nejhorší, co viry dokážou. „Pokud se však někdy objeví virus, který bude schopen zapisovat do programů,“ říká Ron Moritz, hlavní odborník pro vývoj antivirů ze společnosti Symantec, „pak teprve poznáme, co jsou to nebezpečné viry, které páchají opravdové škody“. Jinými slovy, supervirus jakým by měl být třeba často prorokovaný Next Big Quake v Kalifornii by měl teprve vzniknout. Nikdo však nepochybuje, že k tomu dojde.

Budoucí viry podle odborníků nebudou k započetí své ničivé činnosti potřebovat, aby byl e-mail nebo jeho příloha otevřeny; spustí se prostě ve chvíli, kdy si otevřete program, abyste se podívali, jestli vám přišla pošta. Také se mohou objevit clusterové viry, které vám do systému vypustí miniviry, a ty pak budou napadat různé sektory a ničit skenovací software. Již nyní existují příklady zákeřných webových stránek, které z počítačů kradou soubory nebo hesla, a také první viry napadající Palmy. V dohledu jsou i viry napadající mobilní telefony a linuxové systémy. Viry mohou být nakonec použity i jako prostředek kyber-terorismu, budou schopny napadnout systémy vládní obrany, krást data a znemožňovat komunikaci.

Výzkumní pracovníci se shodují, že se hrozba, kterou viry představují, stále zvětšuje. Budete-li tedy o nich něco vědět a budete-li používat správné zabezpečovací nástroje, vyvarujete se možná zbytečných problémů. Odborníci radí: Znemožněte si v aplikacích makra, stáhněte si dodatky pro odstranění nedostatků softwaru, nainstalujte si dobrý antivirový program a každý týden si k němu stahujte updaty, abyste byli chráněni i proti nejnověji objeveným záškodníkům. Někteří bojovníci proti virům nabízejí plně automatický proces „očkování“ kritikové však tvrdí, že je to krok, kterým bezpečnostní společnosti získají nebezpečně silnou moc nad vaším počítačem.

Úplná imunita vůči virům prostě neexistuje. Zrovna tak jako je těžké zabránit zločinu dřív, než je spáchán, je obtížné zastavit virus dřív, než zničí alespoň několik počítačů. Některé branže by rády viděly psaní a rozesílání virů mimo zákon, oponenti však namítají, že by to znamenalo omezování svobody projevu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..