Rubriky
Internet Technologie

Co znamená, když vám někdo pošle e-mail s přílohou Nahá Anna Kurnikovová?

Je to poměrně nedávno, co jsem se poprvé na vlastní kůži přesvědčil co takový emailový vir znamená v praxi. Běžný uživatel internetu si myslí, že bude-li se chovat alespoň trochu obezřetně, věci, jako viry se ho netýkají. Bohužel, v současném světě, kde je vše propojeno se vším a přenos dat mezi jednotlivými počítači je běžnou praxí, není v bezpečí nikdo, kdo je aktivně k síti připojen (a to už síti lokální, popř. internetové).

Celá nákaza počítače probíhá velice snadno a rychle. Dojde vám e-mail od vašeho dobrého známého, s kterým si sem tam vyměníte nějaký ten žertovný mail s přisprostlým vtipem či spoře oděnou dívkou. Už název mailu zní lákavě – „Nahá Anna Kurnikovová“ (v angličtině), nedočkavě klikáte na přílohy pošty ve velkém očekávání, jakýpak asi paparazzi měli úlovek. Přípona souboru pro vás v ten daný okamžik není zas až tak podstatná, a pak, kdo se v tom dnes má vyznat. Téměř každý program na úpravu fotek si vytvořil svůj formát (Adobe Photoshop, Photo Deluxe aj.), který je jistě mnohem lepší než všechny předchozí… A že je to soubor s příponou .exe? No co, i ve Flashi od společnosti Macromedia si vytvoříte firemní prezentaci s příponou .exe, a může to být docela zajímavé pokoukání (pakliže nemá uživatel nainstalovaný Flash player, lze vytvořit webovou prezentaci ve formátu .exe.. Zkrátka a dobře, s příponou si hlavu také příliš nelámeme. Oči máme na vrch hlavy, kdypak se nám zjeví onen očekávaný obrázek a… Nestane se nic, alespoň nic, co by bylo možné pozorovat na výstupním zařízení (monitor, TV atd.). Ale to už si vir, který k nám dorazil e-mailem razí cestu naším systémem a páchá neřesti v našem operačním systému, zapisuje se do registrů, napadá další soubory.

A proč nám posílal náš dobrý známý vir mailem? Hloupý vtip? Ne, nemůžeme ho obviňovat, neboť během několika dalších vteřin bychom mohli být stejně nařčeni z nejapného žertu. To proto, že vir, který jsme v příloze otevřeli se automaticky rozesílá na všechny  adresy, které máme uloženy v adresáři. Takto se vir šíří geometrickou řadou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..