Rubriky
Podnikání

Jak funguje distribuce a přenos elektřiny?

Činná elektrická energie, kterou si oprávněný zákazník nakoupí od obchodníka s elektřinou, výrobce, nebo na krátkodobém trhu, je do odběrného místa oprávněného zákazníka dopravena provozovatelem přenosové soustavy a provozovateli distribučních soustav. Děje se tak na základě smlouvy o poskytnutí přenosu nebo smlouvy o poskytnutí distribuce.

Smlouvu o poskytnutí přenosu uzavírá provozovatel přenosové soustavy a oprávněný zákazník, který je připojen k přenosové soustavě. Naprostá většina konečných zákazníků je připojena k distribuční soustavě, proto se nemusí zabývat přenosem a smluvním vztahem s provozovatelem přenosové soustavy.

Smlouvu o poskytnutí distribuce uzavírá provozovatel distribuční soustavy s oprávněným zákazníkem, jehož odběrné místo je připojeno k distribuční soustavě nebo obchodník jednající jeho jménem (viz předchozí text). Tato smlouva obsahuje závazek platit za distribuci a systémové služby (poplatek za přenos je obsažen v poplatku za distribuci).

Co se vlastně distribucí rozumí? Distribuce spočívá v dopravě smluvně sjednaného množství elektřiny distribuční soustavou v kvalitě garantované provozovatelem distribuční soustavy do místa odběru z distribuční soustavy.

Platba za distribuci se skládá ze dvou složek:

  • platba za rezervovanou kapacitu a
  • platba za použití sítí.

Oprávněný zákazník dále musí platit provozovateli distribuční soustavy platbu za systémové služby a případně za nedodržení induktivního účiníku.

Ceny za všechny výše uvedené položky jsou stanoveny Energetickým regulačním úřadem. Jsou to ceny pevné, to znamená, že musí být fakturovány ve výši a za podmínek vyhlášených v Cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a nemohou být předmětem dalšího vyjednávání. Provozovatel distribuční soustavy je povinen zabezpečit stejné a rovné podmínky všem oprávněným zákazníkům, obchodníkům s elektrickou energií i výrobcům (i v případě, že i on jako subjekt je obchodníkem s elektrickou energií nebo jejím výrobcem). Jen takto je možno dosáhnout transparentního konkurenčního prostředí pro subjekty na energetickém trhu. Pokud by provozovatel distribuční soustavy některého oprávněného zákazníka, obchodníka nebo výrobce zvýhodnil nebo naopak diskriminoval, hrozí mu za toto chování nezanedbatelné sankce a postihy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..