Rubriky
Podnikání

Jak jsme na tom s tabákem v České republice?

Vláda každé země, tedy i ta naše, je zodpovědná za vytváření specifických podmínek pro zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva. Toho lze, mimo jiné, dosáhnout snížením užívání tabáku, jenž vede k onemocnění srdce a cév, snížení počtu úmrtí na nádorová onemocnění (celkově se na nich kouření podílí cca třetinou). Dosažení těchto cílů poskytne každému občanu v naší zemi naději prožít plný a zdravý život. Toho nelze dosáhnout, pokud neomezíme kouření. Kouření lze omezit např. úplným zákazem (v současných podmínkách nereálné), zvýšením daně z tabákových výrobků na takovou úroveň, že se stane pro kuřáky kouření ekonomicky neúnosné anebo regulací, popř. zákazem tabákové reklamy.

Fakta o kouření

Kouření tabáku je nejvýznamnější samostatnou preventivní příčinou onemocnění a předčasného úmrtí v České republice. Zabíjí ročně 23.000 občanů, tedy přes 60 osob denně. Odhaduje se, že v Evropské Unii umírá ročně na nemoci způsobené tabákem půl milionu osob.

Kouření v 

Kouření v České Republice vrcholilo v 60. a 70. letech a od té doby pomalu klesá. V současnosti kouří 29% dospělé populace (starší 15 let), tj. 2,5 milionu osob. Přestávají kouřit převážně starší osoby a to hlavně muži, začínají mladší ženy. Tento zhoršující se trend je připisován na vrub aktivitám tabákových výrobců, reklamou a nízkou reálnou cenou cigaret. Ta především ovlivňuje kouření dětí a mládeže. V roce 1999 vykouřilo nejméně jednu cigaretu 45 % 13 až 14letých dětí. V roce 1974 kouřilo ve věku 15 až 18 let denně 13%, v roce 1984 21% a v roce 1995 26% dětí [18].

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..