Rubriky
Legislativa Marketing

Jak se reguluje tabáková reklama v Belgii?

Právě v Belgii trval několik let spor o to, zda místní fotbalová liga nebo automobilové závody Formule 1 na okruhu ve Spa nezahynou, když přijdou o tabákový sponzoring. Vedení Formule 1 vyhrožovalo, že závod ve Spa přenese jinam, ale nakonec to neudělalo. Na Obrázku č. 3 můžeme vidět závodní vůz F1, na kterém je zobrazena značka Marlboro.

Jak se reguluje tabáková reklama v Belgii?
Jak se reguluje tabáková v Belgii?

Evropská komise v dobrozdání loni uvedla, že podle dosavadní zkušenosti nevede omezení reklamy ani ke ztrátám pracovních míst, ani k poklesu příjmů reklamních firem – prostor uvolněný tabákovými firmami obsadí obvykle rychle jiné sektory, zejména informační technologie.

V Belgii je regulována především zákonem o obchodních praktikách z roku 1991 a nástroji dobrovolné samoregulace, zejména mezinárodním kodexem reklamní praxe. Je možné říci, že určitá omezení se vztahují na všechna média.

V televizi, rozhlase a kinech je tabáková reklama úplně zakázána; v novinách a časopisech je omezena na polovinu, resp. jednu stránku a musí být doplněna vždy zdravotním varováním a údaji o nikotinu a dehtu. Maximální velikost billboardů s tabákovou reklamou je 16 m2; velikost písmen, kterými je uvedeno povinné varování, musí být nejméně deset centimetrů (u billboardů o ploše 8-16 m2), anebo pět centimetrů (u billboardů menších).

Různá právní omezení se vztahují i na všechny výrobky přímo spojené s tabákem a kouřením. Každý reklamní projekt nebo plán musí být navíc před publikací předložen ministerstvu zdravotnictví, které jej v jednoměsíční lhůtě schválí nebo odmítne.

Přitom je například zakázáno:

  • užívat jméno a logo tabákových výrobků na jiných výrobcích,
  • distribuovat zdarma vzorky tabákových výrobků, a to i v rámci výzkumů, či spotřebitelských testů,
  • zobrazovat kouřící osoby, nebo předměty spojené s kouřením,
  • umisťovat reklamu tabákových výrobků na jakýchkoliv dopravních prostředcích, s výjimkou závodních aut a vlastní dopravy výrobců tabáku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..