Rubriky
Internet

Jaká bude příští generace virů?

Není snadné předpovědět další vývoj virů, ale jisté je, že budou stále zákeřnější a nebezpečnější a boj s nimi obtížnější. Nové technologie a nedostatky softwaru usnadňují šíření virů, a antivirové techniky musí pokračovat ve vývoji, aby udržely tempo.

Fred Cohen, odborník na zabezpečení, který roku 1983 zavedl termín „počítačový virus“, říká, že bude „ráže“ virů nadále růst. „Není pravděpodobné, že by se někomu podařilo vytvořit virus, který by napadl a zničil všechny počítače na světě“, konstatuje. „Ale rafinovanější viry budou mnohem propracovanější a budou mít mnohem delší životnost.“ Budoucí virus, tvrdí dále, který když se dostane do systému zplodí různé pod-varianty, jež budou pro změnu produkovat své vlastní varianty a každá napadne jiným způsobem. Vyhledání a eliminace všech odnoží takového viru bude velice obtížnou záležitostí.

Jeden typ vyspělého viru, který se v budoucnu prudce rozmnoží, už jsme zažili. Tato nová varianta jako příklady uveďme aktuální Bubbleboy a Kak je včleněna přímo do textu e-mailu a aktivuje se, aniž by musel uživatel otevřít přílohu. Jde o kombinaci wormu a viru, která obsahuje HTML kódování, jež využívá zranitelnosti Outlooku a Exploreru 5x. Když otevřete e-mailový vzkaz, překopíruje se vám program viru do počítače v případě Kaku do startovacího souboru Windows. Až pak Windows příště otevřete, virus se aktivuje.

Nedávno objevené nedostatky Outlooku a Outlook Expressu umožní některým virům zajít ještě o krok dál nakazit váš ještě dříve, než si vzkaz vůbec přečtete. Takový virus sice v současnosti neexistuje, ale jemu podobné exempláře se mohou objevit ve chvíli, kdy začnete číst e-mail. Z webovské stránky www.pcworld.com/downloads si můžete stáhnout dodatky pro opravu nedostatků Outlooku.

Budoucnost virů však nespočívá v ničení dat, ale v jejich získávání. Srivats Samptah, prezident a CEO společnosti McAfee.com, varuje: „Čeká nás rostoucí počet zákeřných webových stránek, které se vám během doby, kdy si budete surfovat na Internetu, budou snažit ukrást informace.“ Výzkumníci firmy McAfee tvrdí, že už dostali četné zprávy o stránkách, jež automaticky nahrávají trojského koně, jenž pak posílá informace zpět svému autorovi. Proti tomuto nebezpečí nemají bezpečnostní společnosti zatím žádný obranný prostředek. Některé bezpečnostní programy vás sice upozorní, když se vám stránka pokusí něco nahrát do systému, ale většina zabezpečení neumí varovat, když se vám stránka pokouší z počítače informace vysát. Nejnovější verze osobního firewallu a privátních služeb McAfee.com které se objevily v září podává uživateli zprávy, když se stránka snaží číst soubory nebo stahovat data.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..