Rubriky
Internet Technologie

Jaká je historie počítačových virů?

1983 – Výzkumný pracovník Fred Cohen zavádí v odborné přednášce termín „počítačový virus“.

1987 – Brain, první počítačový virus v oběhu. Napadá boot-sektor 360KB disket a způsobuje, že diskety nerozpozná. Stoned, je prvním virem, jenž napadá Master Boot Record (MBR). Ničí MBR pevného disky a znemožňuje bootování.

1988 – Vydání se dočkává první antivirový software, jehož autorem je indonéský programátor. Umí najít virus Brain, odstranit ho z počítače a zajišťuje imunitu proti dalším útokům Brainu. Na rodící se Net je vypuštěn Worm a zničí kolem 6 000 počítačů.

1989 – Objevuje se Dark Avenger. Rychle napadá programy, ale následné škody páchá pomalu, a virus tak zůstává dlouhou dobu neodhalen. IBM vydávají první komerční antivirový program. Je zahájen intenzívní antivirový výzkum.

1990 – Objevují se rafinované formy virů, jako jsou polymorfní (při šíření se modifikují) a mnohostranné viry (infikují různé oblasti v počítači). Mezi tvůrci virů se rozšířila obliba virtuálních bulletinů zvaných Virus-exchange boards, sloužících převážně k výměně zdrojových kódů virů.

 

1991 – Na Virus-exchange boards se objevují konstrukční soupravy, které umožňují vytvořit si vlastní virus prakticky komukoliv. Na začátku roku má s virem zkušenost skromných 9 procent společností. Na konci roku se jejich počet zvyšuje už na 63 procent.

1992 – Michelangelo je první virus, který způsobí bouři v médiích a přepisuje části napadených hard disků 6. března, v den narozenin tohoto renesančního umělce. Vzrůstá poptávka po antivirových programech, přestože je popsáno pouze několik případů skutečného napadení.

1994 – V Anglii dopadne Scotland Yard autora viru zvaného Pathogen, a ten je odsouzen na 18 měsíců do vězení. Je to poprvé, kdy je tvůrce viru souzen za šíření ničivého programu.

1995 – Objevuje se první makrovirus Concept. Je napsán v jazyce Word Basic od Microsoftu, může pracovat na jakékoli platformě, na které běží Word na PC nebo Macintoshi. Concept spustí ohromnou explozi tvorby nových virů, neboť makroviry je velice snadné jak vytvořit, tak i šířit.

1999 – V dubnu zaútočil virus Chernobyl, který znemožňoval přístup na pevný disk a k datům. V napadl sice jen několik počítačů, zato za mořem napáchal nedozírné škody. Čína vyčíslila škody na více než 291 milionů USD. Tvrdý zásah dostalo také Turecko a Jižní Korea. Na stovky tisíc počítačů po celém světě útočí virus Melissa. Využívá Microsoft Outlook, jehož prostřednictvím se rozešle na 50 adres z uživatelova adresáře a stává se prvním virem, který sám dokáže přeskakovat z jednoho počítače na jiný.

2000 – Z Filipín se šíří virus LoveLetter a během 6 hodin se přežene Evropou a Spojenými státy. Napadne 2,5 až 3 miliony počítačů a způsobí pohromu za 8,7 miliardy amerických dolarů.

“ Virus LoveLetter udeřil 3. května a během několika minut začaly přicházet z Evropy stížnosti, že od nás přichází virus. Odstranili jsme naše čtyři napadené hostitelské webové stránky, ale i poté se virem nakazili uživatelé, kteří se následně na naše stránky podívali.“

Roberto Villabona, Viceprezident Sky , Manila, Filipíny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..