Rubriky
Internet Technologie

Jaká je prevence před počítačovými viry?

V případě počítačových virů nemusíte být zrovna paranoidní, stačí o nich vědět, dávat si pozor a připravit se na ně.

Nainstalujte si antivirový program a často ho updatujte. Antivirový program je nejdůležitější software, který si na můžete nainstalovat. Recenze jednotlivých produktů v angličtině naleznete na www.pcworld. com/feb00/bugs. Během instalace přemýšlejte o nastaveních; měli byste povolit minimálně nepřetržité automatické skenování a ujistit se, že utilita kontroluje i obsah zazipovaných i jinak zkomprimovaných souborů.

Výrobci antivirů své definice virů soubory, které používají k zachycení virů updatují každý týden. Pro maximální bezpečnost, si musíte updaty často stahovat. Některé utility dokáží definice virů doplňovat automaticky již v okamžiku, kdy jsou dostupné.

Pozor na makra. Pojistěte si aktivací ochrany proti makrům, kterou najdete v softwarovém balíku. V takových aplikacích, jako jsou třeba Word a Outlook v Office 2000, vyberte Nástroje, Makra, Zabezpečení. a dbejte na to, aby byla úroveň zabezpečení nastavena na Vysoká nebo Střední.

Updatujte si internetový software. Většina moderních virů se šíří e-mailem, takže dbejte na to, abyste měli co nejnovější verzi e-mailového programu. Mnohé viry se zaměřují na Microsoft Outlook, a Microsoft pravidelně vydává nové bezpečnostní doplňky. Nezapomínejte ani na svůj internetový prohlížeč. Nejnovější dodatky jsou pak určeny pro zalepení děr v ActiveX a Javě.

Buďte ve střehu. Neotvírejte přílohy e-mailu od lidí, které neznáte, a opatrně i s těmi od známých. Dejte pozor především na soubory s příponou .vbs. I když si myslíte, že jde o legitimní soubor, neotvírejte ho v e-mailovém programu. Uložte si ho na disk a projeďte nejprve antivirem.

Chraňte si síť. Pokud máte na starosti PC zapojená do sítě, mohlo by se vám hodit zablokování přijímání jistých typů e-mailových příloh, jako jsou .exe a .vbs soubory, jednotlivými uživateli. Serverové e-mailové programy nabízejí chytré verze těchto funkcí. Neignorujte vyváženost mezi zabezpečením a produktivitou: zablokováním příjmu souborů .doc můžete sice zabránit infiltraci makrovirů, ale bude vám to určitě překážet v práci.

Často zálohujte. Ať už pracujete na domácím PC nebo na síti v práci, je nezbytné si pravidelně vytvářet zálohy pro případ, že by všechna antivirová preventivní opatření selhala.

„Skoro každý byl zvědavý co obsahuje zpráva „I Love You“ a opravdu odolalo jen málo lidí, kteří inkriminovaný e-mail neotevřeli. Od chvíle, kdy jsme měli k dispozici náš software na vyhledávání a odhalení viru LoveLetter, nalezli jsme tisíce infikovaných zpráv.“

Frank Keeny, Konzultant pro bezpečnost, Pasadena Networks, Pasadena, Kalifornie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..