Rubriky
Zdraví

Jaké je riziko pasivního kouření?

je kolem 60-80% dětí předškolního a školního věku exponováno pasivnímu kouření pobytem v bytech s kouřícími rodiči. V případě, že kouří matka, jsou u všech dětí zjistitelné koncentrace kotininu v moči, který je metabolickým produktem nikotinu.

Pasivní kouření, i při malé a krátkodobé expozici, může způsobit onemocnění. Osoby s astmatem jsou náchylné k astmatickému záchvatu při pobytu v zakouřeném prostředí. Děti jsou citlivé spíše než dospělé osoby a pasivní kouření zejména pro ně představuje velmi vysoké riziko. V letech 1996-97 bylo zjištěno, že 48% astmatických dětí je u nás exponováno pasivnímu kouření.

Děti žen, které kouřily během těhotenství, rodí plod s nižší porodní váhou v průměru o 250 g a poškozují tím budoucí fyzický i duševní vývoj svého dítěte. Děti, jejichž jeden rodič nebo oba rodiče jsou kuřáky, jsou častěji léčeny pro plicní onemocnění, mají častěji záněty středouší a bronchiální astma ve srovnání s dětmi rodičů nekuřáků. Čtvrtina až polovina úmrtí dětí na syndrom náhlého úmrtí dítěte má příčinu v kouření matky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..