Rubriky
Vzdělávání

Jakou ediční činnost má Masarykova Univerzita?

Nositelem vydavatelského oprávnění je . V rámci tohoto vydavatelského oprávnění na základě edičních plánů fakult a Ediční rady MU bylo v roce 2003 ve Vydavatelství Masarykovy univerzity (dále jen VMU) vydáno 311 titulů neperiodických publikací (celkový počet je včetně dotisků). Z toho 54,3 % tvoří učebnice a skripta (169) a 45,7 % vědecké publikace a sborníky (142). Uvedený  roční objem vydaných titulů  řadí VMU k nejproduktivnějším vydavatelstvím nejen mezi vysokými školami, ale i v rámci .

V roce 2003 byla z dotace poskytnuté MŠMT vyčleněna na celouniverzitní ediční činnost částka 900 000,- Kč (stejně jako v letech 2001 a 2002)[1]. Z těchto prostředků byly hrazeny náklady na vydání a tisk celouniverzitních periodik (Universitas – revue MU v Brně 1 – 4/2003 a Univerzitní noviny 1 – 3/2003), dále bylo přispěno na vytištění studentských časopisů, které připravují studentské spolky působící na MU (Medic on line, Halas, Netřesk, Octopus, Sacra). Na základě rozhodnutí Ediční rady MU bylo zčásti dotováno i vydání některých publikací autorů z fakult, které však mají rozsáhlejší, nejen úzce fakultní, dopad (např. pravidelně vycházející publikace Historie jednotlivých oborů na Přírodovědecké fakultě MU, sborníku Sociální studia připravovaný Fakultou sociálních studií, publikaci Pedagogické fakulty Tvorba a recepce a monografii Filozofická hermeneutika) a také propagačního CD-ROM v angličtině FSpS. Dále byla poskytnuta podpora i vydání anglické ročence Přírodovědecké fakulty i odbornému periodiku Scripta medica a Časopisu pro právní vědu a praxi. Z této dotace byla financována účast VMU na mezinárodním veletrhu Svět knihy 2002, kde společně prezentovaly výsledky své ediční práce všechny vysoké školy a knižnímu veletrhu Svět knihy Brno 2003, kde ve společném stánku vystavovaly své publikace vydavatelství brněnských vysokých škol. Z tohoto příspěvku se realizuje i zveřejnění celoročních edičních plánů v periodiku SČKN Knižní novinky. Čerpání dotačních prostředků bylo realizováno na základě rozhodnutí Ediční rady MU.

VMU má mimo odborné a technické redakce i vlastní polygrafické středisko. Toto technologické uspořádání umožňuje operativní vydávání jednotlivých titulů, především pak učebních textů v období před zahájením semestrů nebo zkouškových období a rovněž vědeckých sborníků před konáním konferencí, eventuálně jiných materiálů určených pro termínované akce. Ve středisku se zhotovují i akcidenční tisky pro MU.

[1] Viz Výroční zpráva Masarykovy Univerzity r roku 2002, resp. 2001

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..