Rubriky
Internet

Jaký původ mají počítačové viry?

V posledních pěti letech je počítačová veřejnost o virech vcelku dobře informovaná, viry tu však existují již od 60. let. První verze představovaly jen testovací programy ve výzkumných zařízeních. Na konci 80. let se objevila řada virů vytvořených jednotlivci, ale zpočátku napadaly jen univerzitní počítače a výzkumná centra. Pohybovaly se pomalu prostřednictvím nakažené diskety. V polovině 90. let však díky dvěma vývojovým posunům došlo v programování virů k revoluci.

Stejně jako se díky letadlům a mezinárodní dopravě urychlilo šíření biologických virů po celém světě, posloužily a e-mail jako vhodné prostředky pro přepravu rychlých počítačových virů, které mohly zamořit stovky tisíc počítačů. A v roce 1995 představil Microsoft WordBasic, textový programovací jazyk pro psaní makropříkazů, které psaní virů velice ulehčily.

Vznik maker znamenal, že si mohl téměř kdokoliv splácat příkaz, jímž počítači nařídil, co má dělat, připojil jej do přílohy k e-mailu a odeslal. Ve chvíli, kdy adresát otevřel připojený dokument, makro se aktivovalo a virus infikoval systém.

První makroviry se objevily tedy v roce 1995. V roce 1998 už jich existovalo více než tisíc. Rychlost jejich šíření však stále závisela na tom, jak často si mezi sebou lidé vyměňovali nakažené diskety nebo e-mailové přílohy. Pokud uživatel disketu nebo přílohu nepředal dál, virus se šířit nemohl. V roce 1998 se ale objevil virus Melissa a uživatel již při jeho šíření nehrál významnější roli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..