Rubriky
Podnikání

Jakým způsobem je regulována dodávka elektřiny?

Dosavadní způsob dodávky elektrické energie byl plně regulován státem a zabezpečován ve spolupráci s regionální distribuční společností. Ta byla v místě svého působení monopolním dodavatelem elektrické energie a zákazník neměl možnost vybrat si z více nabídek. S nutností uskutečnit liberalizaci tržního prostředí v souladu s legislativou EU byl přijat nový energetický zákon č. 458/2000 Sb., jenž upravuje postupný přechod chráněných zákazníků k zákazníkům oprávněným a stanovuje pravidla, která platí pro otvírání trhu v .

Tento zákon přináší pro oprávněné zákazníky podstatnou změnu. Zabezpečení dodávky se rozdělilo na 2 části:

Regulovaná část dopravy elektřiny z místa výroby do místa spotřeby – distribuce elektrické energie. Tuto „dopravní“ službu zajišťují pro všechny zákazníky na svém území regionální distribuční společnosti (JME, JČE…). Protože jsou jediným poskytovatelem této služby, podléhá jejich chování v této oblasti stále regulaci, kterou uplatňuje Energetický regulační úřad (dále ERÚ). Po splnění technických norem pro připojení odběrného místa zákazníka jsou distribuční společnosti povinny přepravit elektřinu v požadované kvalitě a množství za stejných podmínek a cen všem zákazníkům – chráněným i oprávněným.

Tržní část nákupu vlastní činné (silové) elektřiny – dodávka elektřiny. Tato oblast pro oprávněného zákazníka není regulována a funguje na principech nabídky a poptávky, jako běžný typ zboží. Zákazník má možnost nakoupit elektrickou energii od kteréhokoliv licencovaného obchodníka nebo výrobce elektřiny. Cena za dodávku elektrické energie je tedy pro oprávněného zákazníka cenou smluvní. Koordinátorem zajišťujícím funkčnost tohoto trhu je Operátor trhu s elektřinou (dále OTE).

Tento model regulace se někdy také označuje jako tzv. regulovaný přístup třetí strany.1 Pod pojmem regulace se tedy v energetice rozumí právo každého subjektu odebírat či dodávat energii prostřednictvím přenosové či distribuční sítě, které provozuje státem regulovaný subjekt a to za regulované ceny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..