Rubriky
Podnikání

Kdo jsou koncoví zákazníci distribuované elektřiny?

Zákazníci využívající elektrickou energii pro vlastní spotřebu se dělí na 2 typy:

  • chránění zákazníci, kteří mají právo na připojení k distribuční soustavě a na dodávku elektřiny za regulované ceny;
  • oprávnění zákazníci, kteří mají právo přístupu k přenosové soustavě a distribučním soustavám a mají možnost volby dodavatele elektřiny.

Oprávněným zákazníkem se ze zákona automaticky stává konečný spotřebitel, který splní zákonné podmínky otevírání trhu. Spotřebitel si nemůže vybrat, zda bude nebo nebude považován za oprávněného zákazníka.

Od 1. ledna 2003 jsou oprávněnými zákazníky ti, jejichž spotřeba v jednom odběrném místě včetně výroby pro vlastní potřebu překročila hodnotu 9 GWh v roce 2001 nebo v ročním období od 1. července 2001 do 30. června 2002. Splní-li tedy odběratel tuto podmínku pouze v jednom ze svých odběrných míst, pak je oprávněným zákazníkem pouze v tomto odběrném místě a v ostatních zůstává zákazníkem chráněným.

Od 1. ledna 2004 jsou navíc oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci, jejichž odběrné místo je vybaveno průběhovým měřením spotřeby elektřiny, kromě domácností. Průběhové měření je zajišťováno zařízením, jenž zaznamenává průběžně střední hodnotu výkonu za měřící interval (např. čtvrthodinu) a je v souladu s vyhláškou 218/2001 Sb. instalováno

  • pro odběrná místa s odběrem elektřiny z distribuční soustavy s napětím vyšším než 52 kV (VVN);
  • pro odběrná místa s odběrem elektřiny z distribuční soustavy s napětím od 1 kV do 52 kV včetně (VN) a s rezervovaným příkonem elektřiny nad 250 kW.

Od 1. ledna 2005 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci kromě domácností.

Od 1. ledna 2006 jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci.

Evidenci všech zákazníků daného regionu, kteří splňují podmínky oprávněnosti výběru dodavatele, vedou příslušné distribuční společnosti a jejich seznam poskytují OTE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..