Rubriky
Podnikání

Kdo jsou účastníci na trhu distribuce elektřiny?

Stručně si shrňme „hráče“ na energetickém trhu. Jsou jimi:

  1. Výrobci el. energie – fyzické či právnické osoby, které vyrábějí elektřinu a jsou držitelem licence[1] na výrobu elektřiny.
  2. Provozovatel přenosové soustavy – právnická osoba, která řídí toky elektřiny v přenosové soustavě a je držitelem licence na přenos elektřiny.
  3. Provozovatelé distribučních soustav – fyzické nebo právnické osoby, které mají licenci na distribuci elektřiny a řídí toky elektřiny na úrovni distribučních soustav a umožňují distribuci na základě uzavřených smluv.
  4. Operátor trhu – akciová společnost založená státem, která organizuje obchodování s elektrickou energií.
  5. Obchodníci s elektřinou – subjekty, které mají licenci pro obchodování s el. energií a nakupují elektřinu za účelem jejího dalšího prodeje.
  6. Koneční zákazníci – spotřebitelé el. energie.

 

Jeden právní subjekt může být držitelem více licencí. Je tomu tak např. u distribučních společností, které jsou zároveň distributory a zároveň obchodníky s elektrickou energií. Aby nedocházelo ke zvýhodnění jejich postavení vůči ostatním obchodníkům, je zákonem nařízeno vést oddělenou účetní evidenci za každou licenci. Všem subjektům trhu je zároveň nařízeno poskytovat distribuční služby za regulované ceny.

[1] Zmiňované licence vydává ERÚ po splnění podmínek daných zákonem a seznam držitelů licení je k vidění na internetových stránkách www.eru.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..