Rubriky
Podnikání Technologie

Kdo provozuje distribuční soustavu?

Provozovatel distribuční soustavy je fyzická či právnická osoba, která je držitelem licence na distribuci elektřiny; na částech vyjmutých z vymezeného území provozovatele velké regionální distribuční soustavy mohou působit provozovatelé lokálních distribučních soustav s vlastním vymezeným územím. Provozovatel DS odpovídá za její bezpečný a spolehlivý provoz způsobem přiměřeným ochraně životního prostředí a za její rozvoj. Činí tak prostřednictvím svého dispečinku provozovatele DS (pokud ho zřídil) a svých provozních a rozvojových útvarů.

Provozovatel DS je povinen na vymezeném území dodávat elektřinu chráněným zákazníkům, připojit k DS každého a umožnit distribuci elektřiny každému, kdo o to požádá a splňuje podmínky dané EZ, jeho prováděcími vyhláškami a Pravidly provozování DS (dále jen PPDS). Místo a způsob připojení k DS se určí tak, aby nedošlo k přetížení nebo překročení parametrů žádného prvku sítě.

PPDS se vztahují na:

  • provozovatele vlastní i sousedních regionálních DS
  • provozovatele PS provozovatele lokálních DS
  • provozovatele výroben připojených do DS
  • obchodníky s elektřinou oprávněné zákazníky • chráněné zákazníky

 

Posláním DS je bezpečně a hospodárně zásobovat odběratele elektřinou v požadovaném množství a kvalitě v daném čase a poskytovat distribuční služby uvnitř i vně soustavy provozovatele DS. Kromě toho zajišťuje systémové a podpůrné služby na úrovni DS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..