Rubriky
Internet Technologie

Máme mít z e-mailových virů hrůzu?

Klasický uživatel výpočetní techniky, který požívá výhradně legálně zakoupený software (z mé zkušenosti ale takových moc nebude J), nemusí z virů mít panickou hrůzu. Musí ale učinit určitá ochranná opatření.

Mnoho uživatelů se s virem zřejmě nikdy nesetká, ale kdo ví. Může se skrývat v příštím souboru, který budete stahovat z Internetu, v příloze elektronické pošty nebo na disketě od kamaráda, kterou zítra vložíte do počítače. Diskety jsou velmi časté prostředky šíření nákazy. Zajímavý je právě zveřejněný přehled nositelů, které viry s oblibou k šíření využívají.

Nákaza se stejně jako v běžném životě vždy šíří cestou nejmenšího odporu.

  • Elektronická pošta má na svědomí více než 50% případů šíření počítačových virů.
  • Běžné diskety se na zavirování počítačů podílely 39%.
  • Stahování programů z Internetu“downloading” pouze 16 %.

Můj názor je, že přenos virů prostřednictvím disket se bude postupně snižovat. Vede mě k tomu hned několik nezpochybnitelných faktů a to např. to, že diskety vzhledem k jejich kapacitě, už téměř nikdo nepoužívá a dále pak fakt, že nárůst přenosu virů přes (E-mail) bude tak rychle růst, že nákazy přes FDD budou v zanedbatelném poměru vůči nim a tím se logicky sníží jejich podíl na potencionální nákaze.

Nákazově nejbohatším měsícem byl únor 1999, kdy se počítačové viry projevily v 88 případech na 1000 počítačů. Zajímavé je porovnání se stejným obdobím roku 1997, kdy počet virových infekcí vztažených na 1000 počítačů dosáhl počtu 21, v roce 1998 to už bylo 32 případů na 1000 počítačů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..