Rubriky
Internet Technologie

Pomohou antivirové programy proti útoku virů?

Antivirové programy mohou pomoci potlačit virus, který už se šíří, ale podniky a zákonodárci by je rádi zastavili dřív, než opustí svůj zdroj. Vyžadují přísnější zákony, které by trestaly tvůrce virů, a dokonce by rádi psaní a šíření virů postavili mimo zákon.

Většina tvůrců virů ale věří, že nebudou dopadeni a říkají, že je zákony nezastraší. Navíc v procesu v roce 1999, kde šlo také programování, prohlásil Odvolací soud Spojených států, že programový kód je chráněn pátým doplňkem ústavy. Kromě toho je ošemetné definovat výraz zákeřný. Jakýkoliv program, který nějakým způsobem ovlivňuje úplně hladký běh uživatelova systému, může být charakterizován jako zákeřný.

A nehledě na právní spory, viry budou i nadále využívat nedokonalostí softwaru i systému a při prvním spuštění budou obcházet antivirové programy. Informovanost je proto velmi důležitá.

Pánové Sampath a Moritz říkají, že uživatelé by měli být opatrní jak při otevírání e-mailu, tak při surfování na Internetu. „Internet je jako film o Šíleném Maxovi spousta lidí s pouštními vozítky a bláznivými účesy vám jde po krku,“ říká Samptah. Radí uživatelům, aby se na Net vydávali se stejnou opatrností, jakou se řídí při projíždění nebezpečných ulic. „Když se vydáte do koloniálu a cesta povede skrz nechvalně proslulé čtvrti, zvolíte raději desetikilometrovou objížďku. Na Internetu se ale spokojeně pustíte rovnou napříč, aniž si uvědomíte, v jaké čtvrti vlastně jste.“

„My se snažíme lidi naučit, že kdykoliv se vydávají na Internet potřebují ochranu. Hledáme různé cesty, jak k nim tenhle vzkaz dostat dřív než se jich zmocní virtuální ruka.“ Vypadá to tak, že antivirové společnosti hned tak o práci nepřijdou.

Další informace o virech najdete na www.pcworld.com/news/dec2000/viruses a soubory zmiňované v tomto článku na www.pcworld.com/downloads.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..